Na lepší časy! Aneb proč potřebujeme prázdniny?

Na lepší časy! Aneb proč potřebujeme prázdniny?

30.06.2022 | Aktuálně
Přiblížilo se období zaslouženého odpočinku – hlavní prázdniny. Od roku 1787 jsou stanoveny na měsíce červenec a srpen. Jejich praktickým důvodem byla mimo jiné i potřeba zapojit děti do práce na polích. Letos máme úplně jiné důvody.

Školní rok 2021/2022 byl opět neopakovatelnou zkušeností pro učitele, žáky i rodiče. Ve výčtu jeho specifik nemůže chybět vyrovnávání se s důsledky distanční výuky, doučování žáků, boj s pandemií (potažmo nařízeními pro školy), ze dne na den se měnící karantény jednotlivých tříd, přeskoky z distanční do prezenční nebo hybridní výuky. V únoru už to vypadalo, že se svět vrací do normálu, když naši covidem znejistělou iluzi bezpečí ochromila ruská agrese vůči Ukrajině, potažmo vůči hodnotám demokracie a západního světa, kterého jsme součástí.

Přijali jsme mezi sebe běžence z Ukrajiny, společně s rodiči jsme našli způsoby, jak mnohým pomoci, s žáky a učiteli jsme pracovali na jejich začlenění do třídních kolektivů. Bylo to mnohdy náročné, problémy se objevují, ale současně to bylo obohacující pro nás všechny. Můžeme být náležitě hrdí na naše děti, které se musí ve svém věku popasovat s těmito okolnostmi, s nimiž se např. moje generace nemusela trápit. Dokázaly být mnohdy otevření, nápomocní, solidární až velkorysí. Mnozí žáci to snášeli hůř, a proto jsme se s učiteli rozhodli věnovat našim žákům písničku s názvem Na lepší časy!

Poslechnout si ji můžete zde PÍSEŇ: NA LEPŠÍ ČASY

Snad tedy uznáte, že není třeba děti ani učitele letos o prázdninách hnát orat do polí. Přejme jim prosím zasloužený odpočinek, ať můžeme od září v plné síle začít pracovat na tom, aby ty časy mohly být opravdu lepší pro nás všechny.

Dominik Liberda, ředitel školy