VZDĚLÁVÁNÍ ŽÁKŮ CIZINCŮZákladní škola Jeseník byla od šk. r. 2021/2022 vybrána KÚ jako určená škola k organizaci vzdělávání žáků cizinců dle novely školského zákona.
Žáci-cizinci mají podle § 20 školského zákona nárok na bezplatnou jazykovou přípravu k začlenění do základního vzdělávání na krajem určených školách. Takovou školou je od záři 2021 také Základní škola Jeseník. Ať už tito žáci možnost využijí nebo ne, mají dle § 16 školského zákona nadále nárok na podpůrná opatření s ohledem na odlišné kulturní prostředí a životní podmínky.
BEZPLATNÁ JAZYKOVÁ PŘÍPRAVA ŽÁKŮ CIZINCŮ
Naše škola je školou určenou pro zajištění přípravy prezenční formou. Seznam určených škol zveřejní krajský úřad na svých webových stránkách. Krajský úřad je povinen určit alespoň jednu školu pro distanční vzdělávání na území kraje. Kmenová škola je povinna zajistit ve škole pro žáka účastnícího se distančního vzdělávání přístup k informačním technologiím. Hlavní cílovou skupinou pro poskytování jazykové přípravy k začlenění do základního vzdělávání jsou nově příchozí žáci-cizinci v základních školách, kteří mají potřebu vzdělávání v českém jazyce. Nově příchozím cizincem se rozumí cizinec, který plní povinnou školní docházku na území ČR po dobu nejvýše 24 měsíců (ve školním roce 2024/25 nejvýše 36 měsíců). Nárok na jazykovou přípravu mají i cizinci v přípravných třídách a jazyková příprava se odehrává v režimu základního vzdělávání. Všechny níže uvedené podmínky platí pro děti z přípravných tříd obdobně, pokud není stanoveno jinak.
Organizace jazykové přípravy
V případě, že dojde k naplnění skupiny minimálně dvěma žáky, zřídí škola PREZENČNÍ skupinu.Organizace bude probíhat 2 dny v týdnu dle upřesněného rozvrhu.
V letošním školní roce 2024/2025 máme dvě skupiny dělící se na mladší a starší žáky. Rozsah jazykové přípravy je nejméně 100, nejvýše 400 hodin po dobu maximálně 20 měsíců období školního vyučování. Žáci budou absolvovat jazykovou přípravu místo výuky ostatních předmětů dle rozvrhu třídy. Žáci se jazykové přípravy účastní v době vyučování a musí se pohybovat v časovém rozmezí podle § 1 odst. 1 vyhlášky o základním vzdělávání (7 až 17 hodin). Je-li to pro dané žáky z hlediska jejich vzdělávání vhodnější a vytvoří-li společně skupinu pro jazykovou přípravu, může jazyková příprava probíhat se souhlasem zákonných zástupců žáků po vyučování. Toto platí jak pro prezenční, tak pro distanční přípravu. Žáci jsou automaticky z výuky, kterou zameškají z důvodu účasti na jazykové přípravě, uvolněni (v souladu s §11b odst. 2 vyhlášky č. 48/2005 Sb.). Princip uvolnění předpokládá, že žák nemá povinnost se doučit veškerý vzdělávací obsah předmětu, pokud jej kvůli účasti na jazykové přípravě absolvoval jen zčásti. Žák je hodnocen pouze z obsahu, který absolvoval. Úroveň znalosti českého jazyka před samotným zahájením jazykové přípravy posuzuje ředitel určené školy na základě ověření znalostí žáka. Následně probíhá ověřování úrovně znalosti českého jazyka i v průběhu jazykové přípravy. Škola, ve které žák plní povinnou školní docházku, a určená škola vzájemně spolupracují a poskytují si informace o žákovi a o průběhu a výsledcích jazykové přípravy žáka. ŽÁDOST O ZAŘAZENÍ DO SKUPINY PRO JAZYKOVOU PŘÍPRAVU Zákonný zástupce musí o zařazení žáka do skupiny pro jazykovou přípravu požádat. Ředitel určené školy je povinen takové žádosti vyhovět a do 30 dnů od podání žádosti začít jazykovou přípravu poskytovat. Dále platí, že zákonný zástupce musí v žádosti uvést i to, zda se žák bude účastnit prezenčně nebo distančním způsobem. Lhůta 30 dní je stanovena jako nejzazší – zejména v případech, kdy prozatím skupina v dané škole nefunguje.
Podmínky přijetí k jazykové přípravě
Více informací poskytne v případě zájmu vedení školy. | ||||
Ke stažení
|